RSS

Sosyal Medya ve Yeni Oyuncusu: Google+

14 Tem

İnternet dünyasına adım attığımızdan bu yana en önemli buluş tartışılmaz bir şekilde Google olmuştur. Bilgiye ulaşımı bu kadar rahat hale getirmesi tam anlamıyla bir dönüşüm yaratmış, bilgi toplumuna geçişin çok önemli bir aracı olarak ön plana çıkmıştır.

İnternette Google’dan sonraki en önemli gelişme de şüphesiz ki Facebook ile başlayan akım ve sosyal medya araçları olmuştur.

Öyle ki, artık şirketler bile pazarlama stratejilerini bu kanallara yönlendirmek durumunda kalmış, çok çeşitli reklam mecraları, viral pazarlama faaliyetleri geliştirilmiştir. Çeşitlilikle birlikte yaratıcılığın sınırlarını zorlayan çalışmalar da bunun yanında süregelmiştir.

Her sosyal medya aracı içinde, kendi yapısına uygun çalışmalar yapıldı. Örneğin Turkcell Twitter üzerinden “Turkcell’le Daha Fazla Tweet” kampanyası yaptı ve günlerce Türkiye’nin Trending Topic’i olmayı başardı. Binlerce kişi çeşitli hediyeler kazanabilmek adına Turkcell ile ilgili yazılar gönderdiler.

Bir diğer örnek TTNET Müzik’in Bedük ile Facebook üzerinden düzenlediği kampanya. Bedük’ün son albümü olan “Ful”ün çıkış parçası “Ful Animasyon” daha albüm çıkmadan TTNET Müzik’in Facebook Fan sayfasına konuldu. Sayfayı beğenen her kişi, parçanın bir saniyesini açığa çıkarıyordu. Parçanın tamamı açılana kadar da epey güzel bir kampanya yapılmış oldu.

Yukarıdaki 2 örnekten de anlaşılacağı üzere sosyal medya, internet ve pazarlama dünyasına yeni bir soluk getirdi. İçerik akışının bu kadar yoğun olduğu bir ortamda her birey veya kurum bir şekilde yer almalı.

Sosyal medyaya bu kadar giriş yaptıktan sonra gelelim Google Plus’a. Yazının başında bahsettiğim gibi, Google dünyamızda tam anlamıyla bir çığır açtı fakat bir türlü sosyal medyada istediği yeri alamadı. Google Wave ve Buzz denemeleri hüsranla sonuçlandı. Ardından +1 uygulaması çıktı (Facebook’un like butonuna rakip denildi) ama tam olarak nerede kullanılacağı bulunamadı veya anlaşılamadı derken karşımıza Google+ çıktı ve tüm soru işaretlerini giderdi. Bu yazımda Plus’ın artıları veya eksilerini değinip detaylı teknik bir yorum yapmayacağım, nitekim araştırdığınızda bu konuda bir çok değerlendirme şimdiden konunun uzmanları tarafından yapılmış durumda. Halen de bir çok girdi sağlanmaya devam ediyor. Ben yalnızca bu konudaki görüşlerimi kısaca aktarmaya çalışacağım, tabii işin pazarlama boyutuna da değinerek.

Google+ kullananlardan biri olarak, yapıyı Google’ın genel mantalitesine son derece uygun buldum. Sade, şık, kullanışlı ve işlevsel. Facebook’un magazinsel boyutu biraz daha ağır basarken, Google+’da biraz daha niteliğe önem verilmiş gibi bir izlenim yaratıyor. Segmentlere ayırma ve paylaşımları ona göre yapabilme özelliği çok basite indirgenmiş. +1 ve Buzz uygulaması da sisteme entegre edilmiş, ayrıca takip edebilmek için Gmail hesabınızın üst tarafına da bir panel açılmış durumda. Bildirimleri oradan da görebiliyorsunuz.

Peki Facebook’a rakip olabilir mi? Çok beğenmeme rağmen, tahtından indirebileceğini düşünmüyorum çünkü Facebook geçen zaman içinde ciddi bir bağımlı kitle yarattı kendine. Ama FB’dan sıkılıp alternatif bulamayan kesimin çok büyük çoğunluğunu eline geçireceğine de inanıyorum. Nitekim resmi açıklama olmasa da şimdiden 20 milyon üyeye ulaştığı söyleniyor.

Google+ içeriğinin yanısıra, çıkış stratejisi olarak takdirimi kazandı. Davetiye usülü giriş tekniği bence çok başarılı bir strateji oldu. Hem ciddi bir merak uyandırdılar, hem de sisteme kaydolmayı başaranlar kendilerini özel hissettiler. Yeni bir sistemin gönüllü deneycileri oldular. Ağızdan Ağıza Pazarlama da (WOMM) burada çok başarılı bir şekilde kendini gösterdi. Sonuç olarak sisteme girenler kendini özel hissedip, bir süre giremeyenlerse önemli bir şeyden kendini geri kalmış hissiyatına kapılıp daha çok bağlandılar Plus’a.

Sonuç itibariyle Google+ sosyal medya dünyasına başarılı bir giriş yaptı. Devamında da güzel gelişmeler olacağını düşünüyorum. Henüz mobil boyutunu deneme şansım olmadı ama duyduğum kadarıyla bazı eksikleri olmasına rağmen, mobilde de kendini iyi bir şekilde göstermiş. Hep birlikte gelişmeleri izleyeceğiz, özellikle tez çalışmamı Sosyal Medya Pazarlaması üzerine yapacağım düşünülürse sanırım en yakın takipçilerinden biri de ben olacağım.

Reklamlar
 
Yorum yapın

Yazan: Temmuz 14, 2011 in Genel

 

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: