RSS

Pavia Hakkında

19 Eki

Pavia, İtalya’nın kuzeyinde kalan ve tarihi yapılarıyla dikkat çeken ufak ama güzel bir şehir. Daha çok bir üniversite şehri diyebiliriz aslında. Bu yıl 650. senesini kutlayan Pavia Üniversitesi hem fakültelerinin yerleşimi hem de genç nüfus üzerine olan etkisiyle şehre hakim bir görüntü içinde.

Pavia’yı kuzey bölgesi için konum olarak güzel bir istasyon şehir olarak da düşünebiliriz. Trenle Milano’ya 20 dk., Genova’ya 1 – 1,5 saat, Venedik’e ise 2 – 2,5 saat mesafede.  Bunun yanı sıra ufak olmasına karşın gezilip görülmesi gereken güzel yapıları da içerisinde barındırmakta. Bu yüzden her an fotoğraflamanız gereken bir kare olabileceğini dikkate alarak, fotoğraf makinenizi mümkün oldukça yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederim.

Bu yazımda ise öğrenci gözü ile Pavia’dan bahsedip, özellikle şehre ilk gelindiğinde faydası olabilecek birkaç ufak tüyo vereceğim ve sonrasında da görülmesi gereken yapılardan bahsedeceğim.

Öncelikle internetten araştırıldığı zaman Pavia’da kalınabilecek ucuz bir otel bulmak çok zor. Bu şekilde arama ile bulabileceğiniz otellerdeki fiyatlar geceliği 70€ civarından başlıyor. Bu noktada güzel bir alternatif var, Pavia’da hemen istasyondan çıkınca biraz ileride sağda kalan “Locanda della Stazione”. Yalnız burası otel veya hostel olarak değil affittacamere olarak geçiyor. Bir apartmanın en üst 2 katında bulunan evlerin odaları otel odasına dönüştürülmüş. Yani otel tabelası gibi bir şey aramayın, apartmanların zillerine bakın. Burada tek kişilik veya çift kişilik odaları kiralıyorsunuz. Tek kişilik oda fiyatı 30€, çift kişilik oda fiyatı ise 40€ civarında. Pavia’ya gelip ilk aşamada kalacak bir yer bulamayan öğrenciler için birkaç gün idare edebilecekleri en uygun, düzgün ve temiz yer burasıdır diyebilirim. Fiyatları TL. bazına çevirince yine pahalı gelecektir ama buraya göre son derece ucuz olduğunu belirtmeliyim. Ayrıca sahipleri de son derece nazik ve güler yüzlü insanlar. Neyse, sanıyorum bu kadar reklam yeter.

Şehre geldiğinizde ve hatta mümkünse gelmeden önce ilk edinmeniz gereken şey ise bir harita. Düzgün bir ufak harita ile bu ufak şehirde yürüyerek bulamayacağınız hiçbir yer yok. Zaten ilk geldiğinizde elinizde harita ile bol bol yürümeye hazırlıklı olun ama korkmayın, birkaç gün içinde rahatlıkla alışıp yolunuzu rahatça bulabilecek duruma geliyorsunuz.

Türkiye’den gelen öğrenci arkadaşlar için en önemlisi sanıyorum Corso Garibaldi’de bulunan “EuroKebab“ı bulmak olacaktır. Buranın sahipleri hem çok tatlı hem de çok yardımsever insanlar. Uzun yıllardır özellikle öğrencilere ellerinden gelen yardımda bulunuyorlar, hatta bunu kendilerine misyon edindiklerini bile söyleyebilirim. Şahsen haklarını ödeyemem diye düşünüyorum. Kısacası sadece sohbet etmek için dahi tanınması gereken insanlar olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Bir diğer önemli konu ise alışveriş merkezleri ve marketler. Yani burada bir süre yerleşik yaşayacaksanız mümkün olan en kısa sürede keşfedilmesi gereken yerler. Nitekim buralar dışında yapılan alışverişler ciddi anlamda pahalı olabiliyor. Ufak ama en ekonomik fiyatlı market EuroSpin. Merkezde değil fakat yine de yürüyerek gidilebiliyor. Şehir merkezinde ise büyük tek bir market var, o da Esselunga. Bir de merkezde ufak bir Carrefour Express var. Bunlar dışındaki alışveriş merkezleri Bennet ve Carrefour fakat buralara gitmek için otobüs kullanmanız gerekiyor çünkü biraz şehir dışında kalıyorlar. Günlük yiyecek ve zorunlu ihtiyaçlarınız için EuroSpin’i, acil ihtiyaçlarınız için Esselunga veya Carrefour Express’i, diğer ihtiyaçlarınız içinse Bennet ve Carrefour’u takip etmenizi öneririm.

Pavia’ya yaz döneminde gelecek olanlara ise en önemli tavsiyem, yanlarına bol bol sivrisinek ilacı alsınlar. Gerek koruma amaçlı, gerekse kaşıntı sonrası. Özellikle “sivrisinekleri ben çok çekerim” diyenler için buradaki sivrisinekler gerçekten sınır tanımaz bir yapıya sahipler. Gündüz vakti kotların üstünden dahi sokabilme ve adeta böcek ısırmışçasına kızarıklık yaratma ve şişirme özelliklerine sahipler. Kaşıntısı ise sınırları zorlar düzeyde. Durum bu olunca haliyle sinek ilaçları da burada pahalı. O yüzden yanınızda ne kadar getirebilirseniz o kadar iyidir. Ben Eylül ayında buraya gelmeme rağmen sivrisineklerden dolayı çok sıkıntı çektim, tam bir yaz sezonunu düşünemiyorum bile! Her ne kadar pek fayda etmese de, burada hiçbir yerde kolonya bulamayacağınızı da hesaba katmanızda fayda var.

Gel gelelim Pavia’nın belli başlı görülecek yerlerine.

Pek tabii ki ilk sırayı her şehirde bulunan Duomo yani Katedral alır. Duomo’lar şehrin en görkemli yapılarıdır. Fakat ne yazık ki “Duomo di Pavia” restorasyon çalışmalarından ötürü şu an kapalı durumda.

 

 

 

 

 

 

 

Bir diğer yapı ise “Basilica di San Michele”. Kilise ile katedral arası kalan yapılara Basilica deniliyor. Katedraller kadar görkemli olmasalar da ilgi çekici olduklarını söylemek mümkün.

 

 

 

 

 

 

 

Kilise bazındaki diğer görkemli yapı ise “Chiesa di Santa Maria del Carmine”. Pavia’ya geldiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir kilise olduğunu söyleyebilirim.

 

 

 

 

 

 

 

Bunlar dışında “Fiume Ticino” yani Ticino Nehri, “Castello Visconteo” yani Visconteo Kalesi ve “Certosa di Pavia” yani Pavia Manastırı görülmesi gereken diğer önemli yerler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pavia ile ilgili anlatılabilecek daha birçok şey var ama şimdilik bu kadarla sınırlamak istiyorum. Mümkün oldukça temel konulardan bahsetmeye çalıştım ki özellikle buraya gelecek olanlara faydası olsun.

Bir önceki yazımda İtalya ile ilgili paylaşımlarımı aynı gelenekle sonlandıracağımı belirtmiştim, sonraki yazıda görüşmek üzere…

Ciao!

Reklamlar
 
12 Yorum

Yazan: Ekim 19, 2011 in Genel

 

Etiketler: , , ,

12 responses to “Pavia Hakkında

 1. eatcinemashoppingbypg

  Kasım 13, 2011 at 03:01

  gelsek mi ne yapsak ?

   
  • muratßirsin

   Kasım 14, 2011 at 17:40

   beklerim mutlaka. yalnız 9 aralığa kadar buradayım ona göre ama sonrası için de yardımcı olurum gelecek olursan.

    
 2. okan

  Ekim 24, 2014 at 23:24

  biz geldik 1 aydır burdayız ve muratbirsin’in bu yazısı bizim için çok faydalı oldu kendisine teşekkür ederiz. 29 kasım 2014 e kadar buradayız. gelmeyi düşünenlere elimizden geldiğince faydalı olmaya çalışırız. 🙂

   
  • muratßirsin

   Ekim 25, 2014 at 13:59

   okan selam. ilk birkaç haftalık alışma sürecinde kendi tecrübelerimden yola çıkarak yazmıştım ki benim gibi olanlar için bu alışma süreci mümkün olduğunca kısalsın diye. o yüzden faydalı olmasına çok sevindim. geri dönüşün için ayrıca teşekkür ederim. bol bol tadını çıkarın benim yerime de gezin 🙂

    
  • Yağmur

   Nisan 6, 2016 at 00:52

   Merhaba bana yardımcı olur musunuz pavia hakkında lütfen

    
   • muratßirsin

    Nisan 6, 2016 at 06:44

    Yagmur merhaba. Merak ettiklerini sorarsan yardımcı olmaya çalışayım.

     
 3. Yağmur

  Nisan 14, 2016 at 11:10

  sizi instagramdan takip ediyorum şu anda akşam okul çıkışında mesaj atacağım yardıma ihtiyacım var erasmusla gideceğim ve hiçbi fikrim yok lütfen yardımm ederseniz çok mutlu olurum Murat Bey

   
  • muratßirsin

   Nisan 14, 2016 at 11:33

   Tabiki, hangi konularda yardıma ihtiyacın varsa elimden geldiğince yönlendirmeye çalışırım.

    
 4. Sibel Hacilarli

  Mayıs 19, 2016 at 18:14

  merhaba. ben de 24-26 mayıs arasında bir eğitim sebebi ile pavia’da oalcağım. 27 mayıs ise boş olan tek günüm. araları trenle 20 dakika imiş bir günü pavia ve milano arasında bölmeye çalışsam mı yoksa sadece birini mi tercih etsem? hangisini tercih etsem? önerilerinizi alabilir miyim?

   
  • muratßirsin

   Mayıs 20, 2016 at 11:07

   merhaba. milanonun katedral ve yakın çevresi dışında çok da bir esprisi olduğunu düşünmüyorum açıkçası… pavia da ufak bir şehir fakat güzeldir. dolayısıyla bir güne ikisini de sığdırabilirsiniz bence. sabah erkenden çıkarsanız milano katedrali ve çevresini gezip pavia’ya dönebilirsiniz diye düşünüyorum. zaten milano katedraline giderken elinizde haritayla yürüyerek gideceksinizdir, yine ilginizi çeken yerler olursa uğrarsınız. milanodan trenle dönerken Pavia durağından bir önceki durak Certosa di Pavia’dır. dönüşte oraya uğrayıp ordan pavia’ya geçmenizi önerebilirim. Pavia’da da katedralini ve kalesini ziyaret edebilirsiniz. son olarak da ticino nehrinde gün batımını yakalarsanız bir gün için gayet ideal bir tur olur diye düşünüyorum. şimdiden keyifli gezmeler 🙂

    
 5. Ayşe

  Haziran 10, 2016 at 23:52

  Merhaba, Pavia ile ilgili internet aramasında bulabildiğim en detaylı ve güzel yazı için teşekkürler. Ben 3- 30 temmuz tarihleri arasında Pavia’da bulunacağım. Erasmus öğrencisi değilim. Otel için uzun, ev kiralamak açısından kısa bir süre. Kalacak yer konusunda kararsız kaldım. Bir tavsiyeniz olur mu diye sormak isterim. Selamlar.

   
  • muratßirsin

   Haziran 13, 2016 at 18:53

   merhaba. ben teşekkür ederim güzel yorumun için. kalacağın tarih aralığı dediğin gibi biraz sıkıntılı. özellikle paviada otel konaklaması epey tuzlu olur çünkü alternatif sayısı çok az, dolayısıyla olanlar da pahalı. belki şunu yapabilirsin, milanoda konaklayıp pavia’ya gel git yapabilirsin. milano pavia arası yaklaşık 20-25 dk trenle. milanoda alternatif daha çok olacağından daha uygun bir konaklama imkanı da bulabilirsin diye düşünüyorum, bir araştır istersen. bu arada halen daha pavia’da yaşayan bir tanıdığım var, ona da danıştım. farklı bir önerisi olursa yazarım tekrar.

    

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: