RSS

İnteraktif Pazarlama Zirvesi – İzmir Ayağı

10 Nis

IPZanadolu-İnteraktif Pazarlama Zirvesi, Marketing and Management Institute (MMI Türkiye) tarafından organize edilen, Marketing Türkiye aracılığıyla yayılan, dijital dönüşümü temel alan ve 8 yıldır süregelen bir pazarlama etkinliği. Dijital işleri kendilerine misyon edinmiş konuşmacılar gün boyunca sizlere kendi yetkinlik alanlarında deneyimlerini ve bilgilerini aktarıyorlar.

 

Geçen yıl İzmir’de ilk kez katıldığım etkinliğin bu yılki ayağına yine katılma şansı buldum. IPZ, birçok etkinlikte olduğu gibi yıllardan beri İstanbul temelli olarak yürütülmüş ve bu yıl Anadolu’ya da açılma kararı alarak Gaziantep, Kayseri, İzmir, Denizli ve Konya olmak üzere çeşitli illere de gidilmeye karar verilmiş ki yerelden başarı hikayeleri yakalamak isteğindeler. Bu bakımdan çok yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum. Nitekim Türkiye bu alanda kendi başarı hikayelerini yaratabilmeli, bunun ilk adımının da doğru bir bilinç yaratmaktan geçeceği şüphesiz.

İzmir ayağında dün katıldığım etkinlikten biraz bahsetmek gerekirse oldukça faydalı bilgiler edindiğimi söyleyebilirim. Özellikle yüksek lisans tez konumun da sosyal medya ve marka süreciyle alakalı olması ilgimi bir kat daha arttırdı. LinkedIn ve Foursquare’in markalar bazında arkaplan süreçleri hakkında farklı bir bakış açısı kazandım. Şirket bloglarının kullanımı, video içerik yönetimi, dijitalde yapılması gerekenlerden ziyade nelerin yapılmaması ve hangi durumlarda nasıl medya satın almaları yapılması gerektiğine dair ipuçları edindim.

Wingo adında enteresan bir gerilla pazarlama aracıyla tanıştım, değinmeden geçemeyeceğim. Project House Ajans Yönetici Ortağı Cüneyt Devrim’in ifadesiyle “Reklamcının Toması” deyimini tam anlamıyla hak eden Türk yapımı bir cihaz. Cihaz ginger kullanım mantığında hareket eden ve içine binen kişinin yönlendirmesiyle her yöne hareket edebilen, üzerinde 3 adet ekran barındıran, internet bağlantısı sağlanabilen mobil bir alet. Üzerine her türlü giydirme yapılabiliyor. Cihazın sahibi özellikle fuarlar için epey talep olduğundan bahsetti fakat ben asıl gerilla etkisini kalabalık caddelerde yapacağına ve Wingo’nun sokaklara salınması gerektiğine inanıyorum 🙂 Bu arada anti parantez olarak belirtmekte fayda var, Wingo ismi size tanıdık gelebilir. Türk Hava Yolları’nın Wingo’su ile hukuksal süreç devam etmekteymiş. Bu da takip edilesi bir gelişme bana kalırsa, enteresan bir hikaye çıkabilir…

20140409_113717

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Soru & cevaplarla interaktif bir etkileşim gerçekleştirilmesi de bu yılki etkinlikte güzel bir yenilikti, ödüllere maskotun da eşlik etmesi katılımcıları gülümseten bir etken oldu 🙂

20140409_124004

Biraz da eleştiri yapmak gerekirse, şahsen İzmir’de daha fazla katılım olmasını beklerdim. Salon doluydu ama bana kalırsa İzmir gibi bir büyükşehir için yeterli değildi. Bir diğer üzücü nokta da, konuşmalar bittikten sonra geçilen soru-cevap kısmında salonun çok büyük çoğunluğunun orada olmamasıydı. Buradan çıkarılacak iki ders var; birincisi, halen daha kat edecek çok yolumuz var. İkincisi, pasif-dinleyicilikten aktif-katılımcılığa geçiş yapmakla ilgili sıkıntılarımız var. Bu noktada konuşmacılardan biri olan Digital Partners CEO’su Tunç Günbey’in tespiti çok doğru; “bu tarz organizasyonlar buz kırıcı nitelikte”. Bir günlük oturumlarla tam bilgilenme haliyle mümkün değil ama zihin açma ve bir kıvılcım yaratmada oldukça etkili olabiliyor.

1397047252550Tüm bunların yanı sıra kendi alanlarında ön plana çıkmış kişilerden öğrenecek birşeyler mutlaka vardır, dolayısıyla bu konulara ilgi duyan ve durumu uygun olanların henüz tam tarihleri ve programları belli olmasa da Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleşecek olan Denizli ve Konya ayağındaki etkinliklere katılmalarını öneririm. Programa buradan ulaşabilirsiniz.

Son olarak, bu zahmetli işe girişmek gerçekten dışarıdan göründüğü kadar kolay değil. Emeği geçen herkese şahsım adına teşekkür eder, sonraki organizasyonlarda başarılar dilerim.

Reklamlar
 
Yorum yapın

Yazan: Nisan 10, 2014 in Genel

 

Etiketler: , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: